WYSTAWA MALARSTWA MIROSŁAWA ZDRAJKOWSKIEGO „BYLIŚMY, JESTEŚMY, BĘDZIEMY…” 2017-04-26

 Wystawa składa się z kilkunastu obrazów. Ukazuje bogactwo kultury materialnej, jak i duchowej mieszkańców Ziemi Bielskiej, przypomina o niepowtarzalnym fenomenie ręcznika ludowego. Wiodący temat prac to ręcznik ludowy- temat bliski Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Ręcznik w kulturze ludowej miał szczególne znaczenie. Towarzyszył człowiekowi od narodzin aż do śmierci. Był z człowiekiem, z jego rodziną, domem, gospodarstwem, z przyrodą, z tym wszystkim czym człowiek żył.

Malarstwo Mirosława Zdrajkowskiego wypełnione jest symbolami, odniesieniami do pamięci historycznej miejsca, z którego się ich Autor wywodzi, są przesycone poetyckimi wręcz odniesieniami do tradycji ojczystej ziemi. Warto się im uważniej przyjrzeć. Czym są symbole barw czerwieni i bieli? Czy odnoszą się do barw narodowych? A może noszą wyraziste odcienie barw często stosowanych w sztuce ludowej? Na pierwszy rzut oka kojarzą się z tradycją i formami ręcznika obrzędowego, te odniesienia są czytelne już choćby poprzez kształt podobrazia i czytelnych form zgeometryzowanego ornamentu. Ale są też bardzo uwspółcześnione, tak, jakby Autor tych prac starał się utrwalić tradycję ulotnych i nietrwałych dzieł sztuki ludowej i przetransponować je do dzisiejszych czasów, zdominowanych przez cywilizację informatyczną. Czy tak w istocie należy odczytywać te obrazy? Myślę, że na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, jeśli zaś przyjrzy się im uważniej, odczyta jeszcze więcej symboli i ukrytych znaczeń. To jest ukryta siła sztuki.

Mirosław Zdrajkowski urodził się w Bielsku Podlaskim, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, ilustrator okładek do książek i płyt CD. Wszelkie jego poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do tradycji białoruskich, do języka, do kultury ludowej.

Organizatorzy: Muzeum w Bielsku Podlaskim, Hajnowski Dom Kultury 
Miejsce: Hajnowski Dom Kultury
Otwarcie wystawy: 10 maja 2017 (środa), godz. 15.00